Turizm Cenneti ŞARKÖY

Turizm Cenneti ŞARKÖY

ŞarköyTekirdağ ilinin bir ilçesi. Tekirdağ'ın güneybatısında, Marmara Denizi kıyısında kurulmuştur. Şarköy ilçesinde biri ilçe merkezi ikisi kasaba olmak üzere 3 belediye (HoşköyMürefte) teşkilatı vardır. Bunlar dışında ilçe merkezi 3 mahalleden oluşurken, ilçeye bağlı 26 köy bulunmaktadır.

Tekirdağ il Merkezinin güney batısındadır. Şarköy’ün bugünkü yerinde antik ve bizans devri haritalarında, Tristatis, Agora gibi yerleşim yerleri görülmekte ve Gaziköy’de Bizans dönemi kalıntıları ile Kocaçeşme ve Gaziköy Çeşmesi yazıtları bulunmaktadır. İlçedeki en önemli Osmanlı eserleri ise Camii-Kebir ve bahçesindeki yazıtlı mezar taşlarıdır.

1356 yılında Rumeli Fatih Süleyman Paşa tarafından fethedilen ilçe, başlangıçta Şehirköy olarak adlandırılmakta iken buraya Anadolu’dan yerleştirilen Yörük Türkmenlerinin ağzından Şehir Şar’a dönüştürülmüştür. Adı Şarköy olarak kalmıştır.

İl merkezinden uzaklığı 86 km.dir. Yüzölçümü 481 km.2 olup, son nüfus sayımına göre kasaba ve köyleriyle birlikte nüfusu; 33.902’dir. İlçeye 2 kasaba, 26 köy bağlı bulunmaktadır. Turizm mevsiminde ilçe nüfusu beş kat artmaktadır. Zeytinlik ve yeşil bağları ile şirin bir ilçedir. Üzümü ve şarabı meşhurdur. Doğal güzelliklerinin yanı sıra otel, motel, pansiyon ve yazlık konutların çok olması sebebiyle tam bir tatil beldesi ve İlimizin turizm merkezidir.