Şarabın Başkenti Şarköy

Şarabın Başkenti Şarköy

Türkiye’nin Trakya bölgesi oldukça verimli bir arazi üzerine kurulmuş durumda. Kırklareli’nden başlayarak Tekirdağ ve Şarköy’den Gelibolu‘nun en ucuna kadar uzanan çok geniş bir alan, üzüm bağları ile buralarda faaliyet gösteren şarap üreticileri ile doludur. Bunlardan bazıları ayakta kalmaya çabalayan küçük butik işletmeler bazıları ise Doluca, Kayra, Sevilen, Mey gibi daha büyük tesislere sahip oldukça gelişmiş işletmelerdir.

Trakya bağ rotası, Trakya Turizm İşletmecileri Derneği (TTİD) tarafından, Kırklareli, Tekirdağ, Şarköy ve Gelibolu olmak üzere dört ana bölgede faaliyet gösteren 12 butik üreticinin desteği ile oluşturulan ödüllü bir proje ancak aynı zamanda da Türkiye’nin ilk bağ rotası projesi. Oldukça kapsamlı olarak hazırlanmış web sitelerinde her bölgede hangi şarap üreticilerinin gezilebileceği, ne yeneceği, nerede kalınacağına kadar bir çok bilgiye yer verilmiş. Bu projede emeği geçen herkesin ellerine sağlık diyoruz.Eğer bir tur organizasyonu dahilinde bağ gezisi yapmak isterseniz işiniz kolay. Tur şirketlerinden birine hemen kayıt yaptırabilir ve suya sabuna dokunmadan rahat rahat gezebilirsiniz. Bölge bölge tur operatörleri bilgisine ayrıca www.trakyabagrotasi.com adresinden de ulaşabilirsiniz. Ancak, siz de bizim gibi, kendi başınıza bir gezi yapmayı kafanıza koyduysanız biraz daha maceralı bir seyahat sizi bekliyor olacak. Öncelikle görmek istediğiniz bağ evlerinin listesini çıkartmalı ve kendileriyle direkt temas kurarak bilgi ve randevu almalısınız. bu da sanılanın aksine çok kolay olmuyor maalesef. Öncelikle bir çok bağ evine telefonla ulaşmak bir hayli güç. Eğer şanslıysanız, bir kaç denemeden sonra, telefona çıkan ancak yetkili kişiye bağlayabilecek birisine ulaşabilirsiniz. Kaç kişi olduğunuz ve bağ bozumu döneminde olunup olunmadığı bu aşamada devreye giriyor. “İki kişiyiz ve yolumuz o taraflara düştü. Gelip gezebilir miyiz?” derseniz bir kaç dakika sonra ya “Tabii buyurun gelin, bağ zaten açık, herkes gezebilir.”, ya da ” Hangi gün dediniz, bir saniye randevu defterine bakıyorum.” diye bir cevap alabilirsiniz.

Şarköy’de, Doluca, Mey’in Kayra Şarap Fabrikası, Sevilen, Gülor gibi büyük fabrikalar, katıldığı dünya çapındaki yarışmalarda ödüller alan Melen gibi butik şarap üreticileri ve Ganos, Bağcı, Aker, Oral, Aral, Hastürk, Mayadağ, Karaf gibi yerel şarapçılar ile birlikte yaklaşık 30’a yakın şarap fabrikası bulunmaktadır.

Bu şarap üreticilerinden bir çoğu yaşadıkları büyük ekonomik sorunlar nedeniyle maalesef hayatta kalmayı başaramamışlar. Geride kalanlar ise atalarından kalma bu mirası devam ettirmek için büyük gayret içinde. Dayanışma ve üreticiler arasındaki birlikteliğin önemini anlatarak, şarap denilince akla gelen bir başka bölge olan Şirince’yi örnek veriyorlar. Umarız yakın zamanda kendi üzümlerimizden üretilen yerel şaraplarımız, dünyaca tanınan ve aranan markalar haline gelir ve bu butik işletmeler devraldıkları mirası kendilerinden sonraki nesillere de aktarabilirler.

Ağustos ortasından 15 Ekim’e kadar süren ancak en çok tercih edilen Eylül ayı boyunca bağ bozumu döneminde çeşitli turlar düzenlenir ve katılımcılara üzüm bağları gezdirilir, üzüm çeşitleri ve üzümün şaraba dönüşü anlatılır. Mahzenlere inilerek şaraplar ve fıçılar görülür ardından da tadım gerçekleşir.

Yol boyunca zeytinlikler, ayçiçekleri ve mısır tarlaları arasından geçerken neden üzüm bağları ile karşılaşmadığınızı merak edeceksiniz. Biz de bu soruyu ilk uğradığımız bağ evinde sorduk ve öğrendiğimize göre zeytin ağaçlarının soğuğa dayanıklı olmamasından dolayı daha iç kısımlarda, yol kenarlarında ve üzümün soğuğa dirençli olmasından dolayı dağlık alanlarda yetiştirilmesinin tercih edilmesiymiş. Yani üzüm bağlarını görebilmek için, biraz (!) stabilize olan yollardan tepelere doğru çıkmamız gerekiyor.