Kendin Yap Fikirleri

Kendin Yap Fikirleri

Bir çoğu evimizde bulunan, diğerleri de ya çok ucuza alabileceğimiz ya da hemen dışarıda bizi bekleyen maddelerle yapılmış bu  kendin yap projesini herkes denemeli. Hem yapması çok kolay hem de çok güzel duruyorlar.

1. Kahve Bardağından Peçetelik

Hemen el altında olması gereken şeylerin en başında gelen peçetelikler her zaman çok da dekoratif olmuyor. O çok beğendiklerimizse çok pahalılar. Kahve alırken baristadan boş bir bardak rica edip, kapağınada ufak bir kesik attık mı tamamdır. Ayrıca çok güzel durmuyor mu?

2. Çalı Çırpıdan Mumluk Yapmak

Öyle Çalı deyip geçmeyin. "Dekorasyon mağazasıyız biz!" diyen mağazalarda bunlar cep yakıyor. Bizimse tek ihtiyacımız olan bir cam kase, o kasenin boyunda 2 avuç çalı çırpı, japon yapıştırıcısı ya da sıcak silikon. Son olarakta romantizm için bir adet mum. Hayırlı olsun.

3. Konserve Kutusundan Mumluk

Yok ben çalı çırpıyla uğraşmam evde olanlarla halledeyim diyorsan, içindekini bir güzel tükettiğimiz konserve kutumuzu alıyoruz, üzerine istediğimiz kadar delik açıyoruz, içinede mumu yerleştirdik mi tamamdır. İsterseniz konserve kutusunun dışını boyayabilir çeşitli motifler yapabilirsiniz. Tamamen sizin yaratıcılığınıza kalmış.

4. Dondurma Çubuğundan Bardak Altlığı

Ben hiçbir şeyi atmayayım, elimdeki her şeyi değerlendireyim diyorsan, yaz boyu yediğin o dondurma çubuklarını bir kutuda sakla sonra onları bir güzel temizle. Birkaç düğüm sayesinde de böyle birleştirince al sana bardak altlığı. Ayrıca çok da şık duruyor.

5. Eski Gece Lambalarından Şaheser Yaratın.

Eskisinden çok sıkıldıysan tek ihtiyacın sprey boya, delmek için ucu sivri bir alet ve el becerisiyle biraz yaratıcılık.

6.Fazlalık iplerinizle Yapacağınız Tablolar

İster sevdiğin bir söz olsun, istersen bir şekil ya da adının baş harfi. Evinin baş köşesine koymalık seni anlatan bir tablo istiyorsan, bir marangozdan düz isteğidin boyurlarda tahta parçası (mesela 40*40) alıp, çivilerle şeklini çıkartıp istediğin renkli iplerlede bu tablonu yaratabilirsin.

7. Eski Gitardan Raf Ünitesi

Hani lise çağında bir heves almıştın, kurslara gitmiştin, yazın iki tıngırtatıp kızların dikkatini çekmiştin ya hani. Hah işte şimdi o gitar nerede? Hangi dolabın üstünde? Onu alıyorsun, ön cephesini çıkarıyorsun, bir duvara sabitliyorsun... Acayip havalı durdu.

8. Kartondan Çerçeve Yapımı

Şimdi bunu internetten almaya kalksan ayrı bir dert, birkaç mağaza gezip bulmaya kalksan ayrı bir dert. Ayrıca bütün bunlar sana çok pahalıya patlayabilir. En iyisi sen bir malzeme listesi çıkar, bir yapı markete git hepsini al evde kendin yap. Vallahi çok kolay gözüküyor.

9. Evinizdeki Eski Merdiveni Kitaplık Yapmak

Eskilerden yeni şeyler üretip kullanmaya devam ediyoruz. Sırada eski merdiven var. İsterseniz boyayın isterseniz öylece kalsın. Her türlü odanıza ayrı bir hava katacak.

10. Şarap Mantarlarından Pano Yapmak

Mantar panoya yeni bir heyecan getirdik. Gelişigüzel yada düzenli bir şekilde mantarlarımızı diziyoruz sonrada notlarımızı üzerine bir raptiye yardımıyla iğneliyoruz. Bu fikir mutfakta çok tarz durabilir.

11. Deniz Kenarından Toplayacağınız Taşlarla Paspas Yapmak

Yine bir kendin yap projesi. Bu sefer sahilde yürürken benzer boyutta ve düzlükte çakıl taşlarını biriktirip eve gelince varolan paspasın üzerine ve ya kalın bir keçenin üzerine yapıştırıyoruz. Evinize gelenler ilk önce bu paspastan etkilenecekler.